بیمه چیست

انواع بیمه
با آنکه بیمه دامنه وسیعی دارد و موارد کاربرد آن تقریباً نامحدود بنظر می رسد، اما برای سهولت یادگیری و اجرا،مانند سایر امور میتوان آن را از زوایا و دیدگاههای مختلف تقسیم بندی نمود.

بیمه چیست؟
به موجب قانون بیمه ایران، بیمه عبارت است از عقد یا قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه گر) تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه سرمایه فوت و غرامت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار و وجهی را که بیمه گذار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه نامند. در متون انگلیسی بیمه به صورت زیر تعریف شده است

بطور کلی در دنیای امروز، اساس کار بیمه گری در زمینه اجتماعی و بازرگانی است . بیمه های اجتماعی که ماهیت حقوقی خاصی دارند به بیمه هایی اطلاق می شود که بخاطر مصلحت اجتماعی و حمایت از اشخاص یا طبقه خاصی از جامعه جنبه اجباری پیدا کرد است. در این نوع بیمه، خطرهایی مثل بیماری، ازکارافتادگی، پیری، بیکاری و حوادث ناشی از کار تحت پوشش قرار می گیرند و چون از یکسو متضمن نفع و مصلحت اجتماع و یا طبقه خاصی است و از سوی دیگر قصد تجارت و سودجوئی درآن وجود ندارد، بطور معمول اجرای آن به دولت و یا شرکتها و سازمانهای خاص واگذار میشود.

4 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
اسکرول به بالا
nowruzpng.parspng.com-14

تقویم آموزشی بهار و تابستان 1402