مدیریت مالی

مدیریت مالی چیست؟

امور مالی یکی از پیش نیازهای حیاتی برای شروع هر کسب و کاری است. علاوه بر این، مجموعه کافی از وجوه و مدیریت مالی کارآمد در طول عمر یک کسب و کار و حتی زمانی که یک شرکت منحل می‌شود مورد نیاز است. بنابراین، وجوه باید مدیریت شوند، طبق رویه ها تنظیم شوند و در هر مرحله از چرخه حیات کسب و کار نظارت شوند.

هر کسب‌وکاری که امور مالی خود را بهتر مدیریت می‌کند، رشد تصاعدی را تجربه می‌کند و کسب‌وکارهایی که منابع مالی و فعالیت‌های خود را نادرست مدیریت می‌کنند معمولاً متحمل زیان یا سود کمتری می‌شوند. بیایید عمیق تر به دنیای مدیریت مالی بپردازیم.

 

مدیریت مالی چیست؟

به عبارت ساده، مدیریت مالی عملکرد تجاری است که با سرمایه گذاری منابع مالی موجود به روشی که موفقیت تجاری و بازگشت سرمایه (ROI) بیشتری حاصل شود، سروکار دارد. متخصصان مدیریت مالی تمام معاملات یک کسب و کار را برنامه‌ریزی، سازماندهی و کنترل می‌کنند. آنها بر تامین سرمایه تمرکز می‌کنند، خواه از سرمایه گذاری اولیه توسط کارآفرین، تامین مالی بدهی، تامین مالی خطرپذیر، انتشار عمومی یا هر منبع دیگری باشد. متخصصان مدیریت مالی همچنین مسئول تخصیص وجوه به روشی بهینه برای تضمین ثبات و رشد مالی بیشتر برای سازمان هستند.

 

اهمیت مدیریت مالی

مدیریت مالی یک سازمان اهداف را تعیین می‌کند، خط‌مشی‌ها را تدوین می‌کند، رویه‌ها را تنظیم می‌کند، برنامه‌ها را اجرا می‌کند و بودجه‌های مربوط به تمام فعالیت‌های مالی یک کسب‌وکار را تخصیص می‌دهد. از طریق یک شیوه مدیریت مالی ساده، می‌توان اطمینان حاصل کرد که وجوه کافی برای شرکت در هر مرحله از عملیات آن در دسترس است. اهمیت مدیریت مالی را می‌توان با نگاهی به وظایف اصلی آن ارزیابی کرد:

 • در دسترس بودن بودجه کافی
 • حفظ تعادل بین درآمد و هزینه برای اطمینان از ثبات مالی
 • تضمین بازگشت سرمایه کارآمد و بالا
 • ایجاد و اجرای طرح های رشد و گسترش کسب و کار
 • حفاظت از سازمان در برابر عدم قطعیت‌های بازار از طریق تضمین وجوه بافر

 

 

اهداف مدیریت مالی

برخی از اهداف خاص و بسیار تأثیرگذار که مدیران مالی قصد دستیابی به آن‌ها را دارند عبارتند از:

 

ارزیابی نیاز سرمایه – مدیران مالی باید عواملی مانند هزینه دارایی‌های جاری و ثابت، هزینه بازاریابی، هزینه عملیات بلندمدت و منابع انسانی و غیره را ارزیابی کنند.

تعیین ساختار سرمایه – ساختار سرمایه یک شرکت چارچوبی است که تصمیماتی مانند نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام را در کوتاه مدت و بلند مدت تعیین می‌کند.

ایجاد سیاست‌های مالی مؤثر – نیاز به چارچوب‌بندی سیاست‌های مالی کارآمد است که بر کنترل نقدینگی، فرآیندهای وام‌دهی و استقراض و غیره حاکم باشد.

بهینه سازی منابع – مدیران مالی بزرگ می‌توانند با استفاده بهینه از منابع مالی موجود در سناریوهای مختلف حرکت کنند. این امر باعث کاهش وجوه نقد و افزایش نرخ نقدینگی برای ایجاد حداکثر بازگشت سرمایه می شود.

 

وظایف مدیران مالی و مشاوران

برای دستیابی به این اهداف، مدیران مالی و مشاوران باید وظایف خاصی را انجام دهند:

جذب سرمایه – برای اینکه هر کسب و کاری با اطمینان رشد کند و شهرت خوبی در بازار داشته باشد، مقدار کافی نقدینگی بسیار مهم است. بنابراین، کسب و کارها منابع مالی خود را از طریق تامین مالی سهام یا بدهی تامین می‌کنند. مدیران مالی تصمیماتی را برای حفظ تعادل سالم بین بدهی و حقوق صاحبان سهام اتخاذ می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که سلامت مالی شرکت تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

تخصیص وجوه – تخصیص وجوه هوشمند به همان اندازه برای سلامت مالی یک کسب و کار حیاتی است که خود جمع آوری سرمایه. وجوهی که یک شرکت در اختیار دارد باید پس از بررسی های لازم به بهترین شکل ممکن تخصیص داده شود.

درک بازار سرمایه – سهام یک شرکت به صورت عمومی در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود و همچنین تغییر در سرمایه بازار یک شرکت پذیرفته شده در بورس یک پدیده ثابت است. مدیران مالی خوب باید با پویایی بازار سرمایه و ریسک‌های مرتبط با آن آشنا باشند. این که آیا سود سهام به سهامداران در هنگام ایجاد سود یا سرمایه گذاری مجدد در تجارت، یکی از تصمیمات حیاتی است که می‌تواند بر احساسات سهامداران و حسن نیت شرکت تأثیر بگذارد.

 

فرصت های شغلی در مدیریت مالی

از آنجایی که مدیریت مالی برای هر کسب و کاری ضروری است و فرصت های زیادی در بخش های مالی مانند حسابداری، بانکداری، بیمه و سایر شرکت های مالی وجود دارد، گزینه های شغلی مختلفی در این زمینه وجود دارد. ما چند فرصت سودآور در مدیریت مالی را برای شما انتخاب کرده‌ایم:

 

نقش‌های مالی شرکت

تامین مالی شرکت یکی از نقش‌های مالی مربوط به جمع آوری سرمایه برای عملیات تجاری است. متخصصان امور مالی شرکت‌ها باید منابع مالی، تصمیمات سرمایه گذاری، تجدید ساختار سرمایه را مدیریت کنند و در عین حال بر پارامترهای زیر تمرکز کنند.

 

 • ایجاد تعادل بین ریسک و سود
 • تحلیل و پیش بینی روندهای اقتصادی در صنعت
 • تجزیه و تحلیل گزارش‌های شرکت و ارائه پیشنهادات مربوط به بهبود
 • افزایش ارزش سهام
 • مدیریت صندوق از طریق انتخاب پرتفوی سرمایه‌گذاری
 • تمرکز بر اقداماتی که ریسک‌های مالی را برای شرکت کاهش می‌دهد

 

برای متخصصان امور مالی شرکت‌ها هم فرصت‌های شغلی رهبری و هم سطح پایین وجود دارد. برای اینکه خود را برای این نقش آماده کنید، بهتر است یک دوره مدیریت مالی حرفه‌ای را گذرانده باشید که دانش لازم را در مورد اهمیت مدیریت مالی در بخش تامین مالی شرکت به شما منتقل می‌کند.

 

نقش های بانکداری سرمایه گذاری

یکی از پربارترین و معتبرترین مشاغل در بخش مدیریت مالی، در زمینه بانکداری سرمایه‌گذاری است. متخصصان بانکداری سرمایه‌گذاری، بازسازی مالی شرکت‌ها را مدیریت می‌کنند و از داده‌ها و فناوری‌ها برای ایجاد بینش و تصمیم‌گیری‌های مالی مؤثر استفاده می‌کنند. بانکداری سرمایه گذاری نیازمند درک خوب و اشتیاق به بازارهای مالی و روندهای اقتصادی است. معاملات و کارگزاری سهام و نقش‌های مدیریت دارایی نیز بخشی از این موارد هستند.

مدیریت پورتفولیو – در دنیای مدرن عملیات مالی، ترکیبی از تجارت و علم به عنوان مدیریت پورتفولیو ظهور کرده است. این یک زمینه پیشرفته است که به دانش کافی در زمینه ریاضیات، عملیات تجاری و تجزیه و تحلیل داده ها نیاز دارد. به یک مدیر پورتفولیو سپرده می‌شود که سیاست‌های تجاری مرتبط با سرمایه‌گذاری‌‍ها و تصمیمات تخصیص دارایی را هدایت کند. او همچنین تجزیه و تحلیل SWOT را در سراسر بازارها انجام می دهد و بر عواملی مانند رشد در مقابل ایمنی، خطرات بدهی و غیره تمرکز می‌کند.

 

مدیریت ریسک

با تغییر مداوم پویایی بازار و سایر تغییرات اجتماعی-اقتصادی و سیاسی، مدیریت ریسک به بخش مهمی از عملیات بخش مالی تبدیل شده است. حرفه ای ها در این زمینه از تخصص ریاضی، مهارت‌های تحلیلی، توانایی استدلال و درک بازار برای مشاوره به مشتریان خود استفاده می‌کنند. انواع مختلفی از نقش های مدیریت ریسک وجود دارد مانند:

 • مدیر ریسک مالی
 • مدیر ریسک سازمانی
 • مدیر ریسک زنجیره تامین
 • مدیر ریسک عملیاتی
 • مدیر ریسک دیجیتال

 

 

مشاغل مدیریت ریسک بسیار پردرآمد هستند و فرصت های زیادی در NBFC ها و بخش بیمه برای نقش‌های مدیریت ریسک مانند تحلیلگران، مدیران، مشاوران و مشاوران و غیره وجود دارد. دوره مدیریت ریسک مالی می‌تواند یک ارزش افزوده عالی برای مدرک حسابداری یا مدرک MBA باشد.

 

بخش بانکداری تجاری

بانک‌ها یک عامل کلیدی برای حمایت مالی از افراد و همچنین مشاغل هستند. از نگهداری حساب‌های پس‌انداز و جاری، کارت‌های بدهی و اعتباری گرفته تا ارائه وام‌های شخصی، خانه، تحصیلی یا تجاری، بانک‌ها کلید سفر مالی همه هستند. مشاغل بانکی بسیار مفید هستند، حقوق مناسب و ساعات کاری ثابت ارائه می دهند.

 

مدیریت مالی داخلی

شرکت ها همچنین مدیران مالی را برای رسیدگی به رویه ها و مقررات مختلف مانند پایبندی به قانون، عملیات اخلاقی، انطباق با استانداردهای صنعت، و مدیریت شهرت و غیره استخدام می‌کنند. این مشاغل برای افرادی که دارای مدرک دانشگاهی در رشته حسابداری و حقوق هستند مناسب است.

 

کلام آخر

مؤسسه توسعه اقتصادی تصمیم‌سازان جنوب مجموعه‌ای یکپارچه و شامل گروه‌های آموزشی مستقل است که از جانب همکاری با دستگاه‌های مختلف نظارتی در زمینه‌های تخصصی نسبت به ارائه خدمات آموزشی فعالیت دارد. مأموریت این مؤسسه توانمند‌سازی فعالین اقتصادی در بخش خصوصی و سازمان‌های ایرانی از مسیر آموزش، مشاوره و پژوهش است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
اسکرول به بالا
nowruzpng.parspng.com-14

تقویم آموزشی بهار و تابستان 1402